همه‌ی سریال‌های مارول

شاید موفقیت مارول در دنیای سینما بی‌رقیب باشد، اما در عرصه تلویزیون و سریال‌‌ها، دی‌سی با قدرت در حال تاختن است. همان‌طور که در پست قبل دیدیم، دی‌سی با تکیه بر شخصیت‌های محبوب خود و اضافه کردن شخصیت‌های جدید و کراس‌اور بین سریال‌های متعدد خود، حالا جای خود را در بین طرفداران دنیای کمیکس در تلویزیون باز کرده. در واقع نمی‌توان در دنیای تلویزیون بین سریال‌های مارول و دی‌سی‌کمیکس برنده مشخصی اعلام کرد و هر مجموعه با تمام قدرت در حال رقابت در این فضاست. حالا نگاهی بندازیم به مجموعه سریال‌هایی که بر اساس شخصیت‌های مارول ساخته شدن:

 

 

ماموران شیلد

ماموران شیلد – Agents of Shield

 

همه چیز از یک مرگ شروع شد! مرگ اجنت کلسن در فیلم اونجرز. مرگ کلسن، یکی از شخصیت‌های محبوب دنیای سینمایی مارول، توسط لوکی، همه رو ناراحت کرد. هم بییندگان و هم شخصیت‌ها و ابرقهرمان‌های مارول از این مساله ناراحت شدن و میشه گفت یکی از دلایل اصلی تشکل شدن تیم اونجرز همین اتفاق بود. شاید برای همین بود که وقتی سال ۲۰۱۳ تریلر سریال اجنتز اف شیلد پخش شد، همه رو سوپرایز و همرمان خوشحال کرد. همونطور که همه میدونیم در دنیای کمیک‌بوک‌ها هیچکس مدت زیادی مرده نمیمونه و دیر یا زود به یه بهانه‌ای به دنیای زنده‌ها برمیگرده. کلسن هم که حالا از سفر تاهیتی برگشته، آماده است که تیم خودشو تشکیل بده و بر علیه تهدیدهایی مثل هایدرا و سوپرویلن‌هایی که بشریت رو تهدید میکنن مبارزه کنه.

سریال اجنتز اف شیلد تو شیش سال گذشته تونسته با خلاقیت و تغییراتی که تو فرمت کلی سریال ایجاد کرده و با تکیه بر کاراکترهای محبوب و بازیگرای خوبی که به تیم اضافه کرده،‌ محبوبیت خودشو حفظ کنه. حالا باید ببینیم این سریال که به نوعی بنیانگذار دنیای تلویزیونی مارول هست، تا کی میتونه این محبوبیت رو حفظ کنه و ما رو سرگرم نگه داره.

 

مامور کارتر

مامور کارتر – Agent Carter

 

سریال اجنت کارتر که در پی موفقیت اجنتز اف شیلد و فیلم‌های کاپیتان آمریکا ساخته شد، اولین تلاش ناموفق مارول در تلویزیون بود. این سریال که زندگی پگی کارتر، یکی از اولین مامورین شیلد و دوست نزدیک کاپیتان آمریکا است، رو دنبال میکنه که در دهه ۵۰ میلادی سعی میکنه راه کاپیتان رو ادامه بده و با تهدیدات هایدرا و دشمنان دیگه بشریت مبارزه کنه.

شاید یکی از دلایل عدم موفقیت این سریال چسبیدن به فرمت تکراری اجنتز اف شیلد – یک معما در هر اپیزود – بود که سریال رو تبدیل به یه سریال پلیسی کرده بود و تقریبا همه بیننده‌ها از اون خسته شده بودن. یکی از دلایلی که سریال اجنتز اف شیلد هم فرمتش رو عوض کرد و به دشمنان بزرگتر و زمان و مکان‌های متفاوتی پرداخت همین عدم موفقیت سریال اجنت کارتر بوده.

 

ناانسان‌ها - inhumans

ناانسان‌ها – Inhumans

یکی دیگه از تلاش‌های ناموفق کانال ای.بی.سی در بتصویر کشیدن داستان‌های مارول،‌ سریال ناانسان‌ها بود. این تلاش ناموفق البته از خود کمیک‌های مارول سرچشمه میگیره. مارول که امتیاز فیلم و سریال‌های ایکس‌من و دنیای میوتانت‌ها رو نداره،‌ در تلاشی ناموفق سعی کرد تا ناانسان‌ها رو جایگزین اونها بکنه. موفقیت نسبی سریال اجنتز اف شیلد و محبوبیت چند شخصیت ناانسان مثل دیزی، این تصور رو ایجاد کرد که الان وقت این جایگزینی رسیده که البته غلط بود و تهیه‌کنندگان این سریال مجبور شدن سریال رو نصفه و نیمه تموم کنن.

 

 

سریال‌های مارول / نتفلیکس

مارول / نتفلیکس

سری مارول / نتفلیکس رو میشه معادل اروورس در دنیای دی‌سی‌کمیکس دونست، با یه فرق عمده که سریال‌های مارول / نتفلیکس، برعکس اروورس، در دنیای سینمایی مارول هستن. با اینکه تاحالا سرو کله‌ی هیچکدوم از شخصیت‌های اونجرز یا انجنتز اف شیلد تو این سریال‌ها پیدا نشده ولی میشه ردپای اونهارو توی این سریال‌ها پیدا کرد. میشه گفت این سریال‌ها هم از نظر داستان،‌ پرداخت شخصیت و حتی عمق نگاه به این ابرقهرمان‌ها، با بقیه متفاوت هستن. همین تفاورت و موفقیتی که در پی داشت باعث بقیه حتی پا رو فراتر بذارن و سریال‌های عجیب و خارق‌الغاده‌ای مثل لیجن بوجود اومد.

 

 

سریال دردویل مارول نتفلیکس

دردویل – Daredevil

شیطان آشپزخونه جهنم رو همه دیگه میشناسن! این سریال که آغازگر دنیای تلویزیونی مارول/نتفلیکس بود، با تم جدید و متفاوت خودش، استارتی شد برای نوع دیگه‌ای از سریال‌های ابرقهرمانی. نتفلیکس که محدودیت‌های دیزنی رو در پرداختن قصه و نشون دادن خشونت نداره، با نگاهی کم و بیش رئال به این دنیا تونست حجم زیادی از بینندها رو به خودش جذب کنه و راضی نگه‌شون داره. دردویل داستان مت‌مرداک، وکیل مدافع نیویورکی که به علت یک تصادف عجیب در کودکیش نابینا شده، اما همین اتفاق باعث شده که مت توانایی عجیبی در درک دنیای اطرافش از طریق صدا داشته باشه (بله درست مثل یه خفاش) این توانایی در کنار آموزش‌های استیک،‌ استاد بزرگ هنرهای رزمی،‌ به مت این توانایی رو داده که شب‌ها در نقش شیطان نترس در محله هلز کیچن نیویورک ظاهر بشه و لرزه به اندام تبهکاران بنداره. همونطور که با دیدن این سری از سریال‌ها متوجه خواهید شد، شهر نیویورک یکی از شاخصه‌های اصلی هست و حتی میشه گفت که شهر نیویورک یکی از شخصیت‌های سریال شده.

 

 

سریال جسیکا جونز از مارول نتفلیکس

جسیکا جونز – Jessica Jones

با سریال جسیکا جونز که کمی پس از دردویل پخش شد، نتفلیکس در تغییر فرمت پا رو کمی فراتر گذاشت و موضوعاتی رو مطرح کرد که کمتر کسی انتظارش رو داشت. جسیکا جونز، ابرقهرمانی که در یک حادثه حولناک بخشی از خاطراتش و قدرت‌هاش رو از دست داده،‌ حالا بعنوان کارآگاه خصوصی مشغول بکار شده. حضور شخصیت‌هایی از سریال دردویل در این سریال از همون اول،‌ نوید این رو میداد که با یک دنیای تلویزیونی بزرگتر سروکار داریم و همین امر محبوبیت این سریال رو بیشتر کرد. حضور دیوید تننت در نقش کیلگریو یا مرد ارغوانی هم در این محبوبیت بی‌تاثیر نبود و شاید تعدادی از طرفدارای دکتر هو رو هم به پای این سریال کشوند. سیزن اول سریال موفقیت زیادی رو داشت ولی سیزن دوم که سال گذشته پخش شد، از خط داستانی قوی برخودار نبود و باعث شد که آینده این سریال در هاله‌ای از ابهام باقی بمونه.

 

 

سریال لوک کیج - مارول نتفلیکس

لوک کیج – Luke Cage

لوک کیج که یک ابرقهرمان ضد گلوله است، بعد از دردویل و جسیکا جونز به دنیای تلویزیونی مارول/نتفلیکس اضافه شد. اهمیت این شخصیت، حداقل در فضای رسانه‌ای آمریکا، سیاه‌پوست بودن شخصیت اصلی و اکثر شخصیت‌های این سریال بود. و البته نگاه متفاوتش به هارلم و مسائل و مشکلات اون. لوک کیج که حالا دو فصل ازش پخش شده،‌ بعد از انجام یک سری آزمایش‌ها، زمانی که در زندان بوده، پوستش ضد گلوله شده و قدرت فیزیکیش هم افزایش پیدا کرده. لوک از این توانایی‌هاش استفاده میکنه تا نظم رو به منطقه هارلم برگردونه و تو این مسیر البته دوستانی هم پیدا میکنه، مثل میستی نایت و کلر تمپل که روزاریو داوسون نقشش رو بازی میکنه. در حال حاضر آخرین خبری اینه که این سریال بعد از دو فصل کنسل شده و هنوز نمیدونیم آیا شخصیت لوک کیج رو دوباره جایی مثل فصل دوم دیفندرز خواهیم دید یا نه.

 

 

ایرون فیست - مشت آهنین

آیرون فیست – Iron Fist

اگه طرفدار سریال‌های مارول باشین، یا عاشق دنی رند یا همون مشت آهنین نامیرا هستین،‌ یا ازش متنفرین! این سریال که میشه گفت به نوعی شروع افول سریال‌های نتفلیکس بود سال ۲۰۱۷ پخشش شروع شد و آخرین سریال قبل از سریال دینفدرز بود. شاید انتظار بینندگان از نتفلیکس زیاد شده بود یا شاید طرفدارای آیرون فیست خیلی سختگیر بودن، شاید هم فین جونز گزینه‌ی مناسبی برای نقش آیرون فیست نبود. بهرحال این سریال یکی از مورد بحث‌ترین سریال‌های سری نتفلیکس بود که اعتراض خیلی‌ها رو به دنبال داشت. و حالا هم در پاییز ۲۰۱۸ این سریال بعد از دو فصل کنسل شده تا شاید سرو کله‌ی دنی تو سریال‌های دیگه پیدا بشه و شاید هم نشه.

 

دیفندرز - The Defenders

مدافعان – The Defenders

حالا دیگه وقتشه که اونجرز، نه ببخشید دیفندرز دور هم جمع بشن! نتفلیکس که بنظر میرسه الگوی موفق دنیای سینمایی مارول رو دنیال میکنه، بعد از معرفی شخصیت‌ها و ارتباط دادن اونها به هم، حالا همه‌ی شخصیت‌ها رو در یک سریال یا مینی‌سری در کنار هم قرار داد تا دنیای تلویزیونیش کامل بشه. دیفندرز یا مدافعان که ریشه در کمیک‌بوک‌های مارول (البته با شخصیت‌های متفاوتی مثل دکتر استرنج) داره، میخواست تا نقطه‌ی عطفی برای دنیای تلویزیونی ماورل باشه. اما این اتفاق به اون شکلی که انتظارش رو میرفت نیوفتاد و این سریال هم انتظارات بالای طرفداران رو برآورده نکرد. به هیچ عنوان نمیشه گفت که این سریال ضعیف بوده، ولی خب قطعا تو خط داستانی جای کار بیشتر بود و میشه اشتباهاتی مثل محدود کردن سریال به ۸ اپیزود و یا استفاده نکردن از شخصیت محبوب پانیشر رو هم ذکر کرد. البته شاید حواشی ناشی از سری لوک کیج و آیرون فیست به این قضیه دامن زد. حالا با توجه به وضعیت حال حاضر این دنیای تلویزیونی، سرنوشت فصل دوم دیفندرز هم در هاله‌ای از ابهامه.

 

پانیشر - The Punisher

پانیشر – The Punisher

فرنک کسل یا همون پانیشر، بدون شک یکی از محبوب‌ترین کاراکترهای مارول بوده و هست. این شخصیت در فصل دوم سریال دردویل معرفی شد و بدنبال محبوبیت قابل انتظارش در سال ۲۰۱۷ سریال مستقلی با محوریت این شخصیت ساخته شد. فرنک کسل که هیچ قدرت ویژه‌ای نداره، از کماندوهای نیروی ویژه ارتش آمریکا بوده که بعد از از دست دادن خانواده‌اش کناره گیری میکنه. ولی کشف حقایقی در مورد قتل خانواده‌اش، پای اون رو اول با هدف انتقام و بعد هم برای اجرای عدالت و مجازات تبه‌کاران به دنیای ابرقهرمان‌های مارول باز میکنه. در حال حاضر فصل دوم این سریال در حال تولیده و قراره که سال ۲۰۱۹ پخش بشه.

 

دیگر سریال‌های مارول

 

لیجن - Legion

لیجن – Legion

بنظر میاد که موفقیت سریال‌های نتفلیکس و نگاه متفاوت اونها به دنیای ابرقهرمان‌ها،‌ جا رو برای سریال‌های دیگه هم باز کرد که بهترین نمونه‌اش رو میشه سریال لیجن دونست. این سریال با تم عجیب و غریبش و استایل هنری و دهه هفتادی که داره، مناسب کساییه که از الگوهای تکراری فیلم‌ها و سریال‌ها خسته شدن و دنبال یه چیز جدید هستن. دیوید هالر یا همون لیجن،‌ که در واقع پسر پروفسور ایکس هست، یکی از قدرتمندترین میوتانت‌های دنیای ایکس‌من تلقی میشه. دیوید دچار مشکل چند شخصیتی بودنه و هر شخصیتش یک قدرت ویژه داره. همین موضوع داستان لیجن رو جذاب و متفاوت میکنه. البته بازی نوید نگهبان در نقش شاه سایه‌ها هم جذابیت سریال رو برای مخاطب ایرانی بیشتر میکنه. شاید براتون جالب باشه که بدونید سریال لیجن (مثل سریال بعدی لیستمون) در دنیای سینمایی ایکس‌من قرار داره و حتی اشاراتی به اتفاقاتی که در فیلم‌ها میوفته در سریال هم وجود داره! حالا لیجن بعد از دو سیزن موفق،‌ برای سیزن سوم هم تمدید شده و باید منتظر اتفاقات هیجان‌انگیز و جدید در سال آینده باشیم.

 

 

گیفتد - The Gifted

گیفتد – The Gifted

همونطور که گفتیم داستان این سریال هم در دنیای سینمایی ایکس‌من اتفاق میوفته. البته ارتباط مستقیمی بین این سریال و لیجن یا فیلم‌ها وجود نداره ولی در طول سریال به اتفاقات و شخصیت‌ها این دنیا اشاره میشه. مشخص‌ترین ارتباط شخصیت پولاریس که دختر مگنیتو (ماشالا هر جا یه بچه داره) هست و قدرت‌های مشابهی با پدرش داره. گبفتد داستان خانواده‌ای رو دنبال میکنه که پدرشون در سازمان مبارزه با میوتانت‌ها کار میکنه ولی متوجه میشه که پسر و دخترش هردو دارای قدرت‌های ویژه هستن. کشف این حقیقت باعث میشه تا زندگیشون برای همیشه عوض شه و از سازمانی که خودش توش کار میکرده فراری بشن. داستان با کشف قدرت بی حد و حصر بچه‌ها پیچیده‌تر و پیچیده‌تر میشه. گیفتد که در سیزن اول با استقبال خوبی مواجه شده حالا فصل دومش رو شروع کرده و باید منتظر باشیم ببینیم چه اتفاقاتی در انتظار خانواده‌ی استراکر هست.

 

 

فراری‌های مارول - Marvel Runaways

فراری‌ها – Runaways

فراری‌های مارول همونطور که از اسمشون معلومه متعلق به هیچ گروهی از فیلم‌ها و سریال‌ها نیستن و حتی کمپانی سازنده‌شون هم هولو هست که پخش اینترنتی داره. داستان سریال هم عده‌ای از بچه‌های دبیرستانی رو دنبال میکنه که طی ماجراهایی متوجه میشن که والدینشون از ویلن‌ها یا شخصیت‌های منفی دنیای مارول هستن و در همین حال قدرت‌ها و ویژگی‌های خودشون رو هم کشف میکنن و در مقابل والدینشون وایمیسن. فراری‌ها داستان جالبی داره و برای قشر جوان و نوجوان خیلی جذاب بوده. این سریال هم فصل دومش بزودی شروع میشه و شخصیت‌های سریال رو در موقعیت‌های خطرناکی قرار میده که باید برای گذر ازشون باهم متحد بشن.

 

 

شنل و خنجر - Cloak and Dagger

شنل و خنجر – Cloak and Dagger

آخرین سریالی که در حال حاضر بر اساس شخصیت‌های مارول ساخته شده سریال شنل و خنجر هست. شخصیت‌های شنل و خنجر که مثل دوقلوهای افسانه‌ای قدرت‌هاشون در کنار هم بیشتر میشه،‌ از شخصیت‌های مهم دنیای مارول در کمیک‌بوک‌ها هستن و بارها در موقعیت‌های مختلف به داد اونجرز و دیگر ابرقهرمان‌های مورد علاقه‌ی ما رسیدن. فصل اول این سریال شروع داستان این دو شخصیت و کشف قدرت‌هاشون هست و البته حل معماهایی که از کودکی تعقیبشون کرده. این سریال برای یه فصل دیگه هم تمدید شده پس باید منتظر ماجراجویی‌های تندی و تیرون در سال جدید باشیم.

 

این مطلب رو میتونید تو شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بذارین:

19 thoughts on “همه‌ی سریال‌های مارول

  1. همه سریال‌های مارول/نتفلیکس یجورایی به مدافعان مربوط میشن. به ترتیب پخش اول دردویل، بعد جسیکا جونز، بعد از اون لوک کیج و آیرون فیست و نهایتا هم پانیشر که البته تو دیفندرز حضور نداشت. اگه بخواین به ترتیب تاریخ پخش ببینین به این صورت هست:
   Daredevil, Season 1
   Jessica Jones, Season 1
   Daredevil, Season 2
   Luke Cage, Season 1
   Iron Fist, Season 1
   The Defenders, Limited Series
   The Punisher, Season 1
   Jessica Jones, Season 2
   Luke Cage, Season 2
   Iron Fist, Season 2
   Daredevil, Season 3
   The Punisher, Season 2
   Jessica Jones, Season 3

  1. پانیشر و دردویل خیلی خوب بودن. دلیل اصلی کنسل شدنشون این بود که دیزنی امتیاز شخصیت‌ها رو پس گرفت که بتونه تو دنیای سینمایی ماورل ازشون استفاده کنه

  1. اکثرشون خوب هستن. من خودم سری نتفلیکس رو خیلی دوست داشتم. که میشه:
   Daredevil
   Jessica Jones
   Luke Cage
   Iron Fist
   The Punisher
   The Defenders

 1. سلام لطفا یک ترتیب بندی برای کسایی که میخوان از کل ماجرا خبر دار بشن ک چی به چیه میگین؟
  هم فیلم و هم سریال و این که من دیدم مردان ایکس و وانداویژن رو نزاشتین تو ترتیب بندیتون..

  1. این سریال‌ها برعکس سری اروورس کلا خیلی به هم مربوط نیستن. غیر از سری نتفلیکس یعنی دردویل و پانیشر و دیفندرز و اینا که اون‌ها رو تو کامنت‌ها ترتیب دیدنشون رو نوشتیم.
   سریال‌های جدید رو هم به زودی اضافه میکنیم

  1. نه متاسفانه سریال پانیشر هم مثل بقیه سریال‌های نتفلیکس بخاطر دعوای مارول و نتفلیکس کنسل شده

 2. سریال های
  افسانه ها
  واندا ویژن
  فالکون و سرباز زمستان
  تو لیست نیستند لطفا اصلاح کنید

  1. چشم حتما بروز رسانی میکنیم.
   افسانه‌ها ترجمه عنوان کدوم سریال هست؟
   میس مارول رو هم به محظ اینکه تریلری ازش بیاد اضافه میکنیم

  1. تونی جان خیلی دوس دارم سایت رو آپدیت کنم ولی وقت نمی‌شه. حتما در اولین فرصت می‌رم سراغش. ببخشید که جواب هم دیر می‌دم کامنت‌هارو سعی می‌کنم ببینم ولی انقدر اسپم زیاد شده که کامنت‌های شما عزیزان گم می‌شه بینشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.